تبلیغات
روزگار غریب 2 - آیا راداراهای امروزی هم این بمب افکن جنگ جهانی دوم رو کشف نمیکنند؟
سه شنبه 13 خرداد 1393

آیا راداراهای امروزی هم این بمب افکن جنگ جهانی دوم رو کشف نمیکنند؟

   نوشته شده توسط: علی    نوع مطلب :نظامی ،ده هاویلند موسکیتو ( de Havilland Mosquito)   یک بمب افکن سبک انگلیسی در زمان جنگ جهانی دوم بود که نقش عالی را در طی جنگ بازی کرد.این هواپیما به واسطه ی موفقیتهای زیاد و بالای خود لقب ((the wooden wonder)) را به خود اختصاص داد.جالب است بدانید که این هواپیما از چوب ساخته شده بود نه از المینیوم و اهن. (Mosquito= پشه).
از آنجایی که این هواپیمای تمام چوبی به عنوان سریع ترین هواپیما در طول جنگ دوم جهانی شناخته شد، لقب اعجوبه چوبی را به آن دادند. بدنه چوبی آن باعث می شد که توسط رادارها ردیابی نشود و از آن جایی که سرعت زیادی داشت از حملات پدافندها هم در امان می ماند. با آن که ماسکیتو یا پشه، وزن کمی داشت اما قادر بود تا 907 کیلوگرم بمب را با خود حمل کند و به علت طراحی فوق العاده آن، می توانست بین ارتفاع 3 متری از سطح زمین تا 31 هزار پایی پرواز کند.
شاید خیلی راجت با ساخت پهبادهای چوبی بشه به این نکته پی برد؟
اما اگر کشف نشه میشه گفت در چوب خاصیت جاذب امواج راداری هست پس پایه و اساس رنگ های  جاذب امواج رادار میتونه چوب باشه؟

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/De_Havilland_DH_98_Mosquito_USAF.jpg

در انتها جالبه یه خاطره و اتفاق جالبی رو که این هواپیما در ان دوران به یادگار گذاشته رو بگویم.این بمب افکن  تحسین همه رو از چهار گوشه بر انگیخت تحسین کسانی مثل هرمان گورینگ فرمانده ی لوفت وافه(نیروی هوایی المان) . هرمان گورینگ قرار بود در روز 30 ژانویه 1943  
در رژه ی یادبوده  10 امین سال به قدرت رسیدن حزب نازی سخنرانی ای را در موقع برگزاری رژه در برلین  انجام بده . ولی حمله ی اسکادران 105 موسکیتو به ایستگاه رادیویی برلین باعث شد بیش از 1 ساعت برنامه ی سخنرانی لوفت وافه از رادیوها  قطع  بشود. با این کار  سخن رانی برنامه ریزی شده سراسری به هم می ریزه. بعد از این کار فیلد مارشال گورینگ در باره ی این هواپیما و اتفاق می گوید:
تا 1940 من فقط تا glasgow  (پایتخت اسکاتلند) می توانستم با هواپیما هم پرواز کنم ولی الان نه. وقتی به موسکیتو نگاه می کنم  از حسادت و غبطه سبز و زرد میشوم. انگلیسیها که خیلی بیشتر از ما المینیوم و اهن دارند که می توانند استفاده کنند,توانایی دارند که هواپیمایی چوبی و زیبایی در حد پیانویی که در انگلستان ساخته میشه بسازند. با سرعتی هم پرواز می کند که حتی الان هم ان را افزایش داده اند.ادم میمونه بهش چی بگه!
Hermann Göring, January 1943


منابع:http://www.military.ir/forums/topic/4662-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B4%D9%87-%D9%82%D8%B1%D9%86/.

http://www.jazzaab.ir/news_detail_1427.html